TÜM ÜRÜNLERİMİZBrowse All

bıttım sabunu nelerde kullanılır?

saf bıttım sabunu

SAÇ DÖKÜLMESİ

saf bıttım sabunu

EGZEMA

saf bıttım sabunu

KEPEK

saf bıttım sabunu

SEDEF

saf bıttım sabunu

MANTAR

saf bıttım sabunu

SİVİLCE

BITTIM SABUNU

Bıttım sabunu Siirt ve Mardin bölgesinde doğal yollarla üretilen cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılan doğal bir temizlik, cilt bakımı ve şifa ürünüdür. El yapımı %100 doğal ”bıttım sabunu” (yabani fıstık) bıttım yağı ve Menengiç yağından elde edilmektedir.Yabani Fıstık, öğütülme ve kaynatılma işlemine tabi tutulduğu zaman içeriğindeki yağı ve diğer mineralleri serbest bırakır. Elde edilen çözelti, Sabuna dönüştürüldüğünde Bıttım Sabunu elde edilir.

Bittim Sabununun Cilt için faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

01

Yağdan elde edilen Bıttım sabunu, yağlı cilt şikâyetini azaltır.

02

Stres sivilcesi ve ergenlik sivilcelerini azaltarak ortadan kaldırır.

03

Yüz bölgesi başta olmak üzere tüm vücutta siyah nokta ve akne şikâyetini ortadan kaldırır.

BITTIM SABUNU HAKKINDA

Bıttım sabunu kepek ve mantar hastalığına iyi gelen ve daha birçok faydası olan %100 doğal bir üründür. Saçları besler, yumuşatır, erken beyazlamasını önler ve deri döküntülerine iyi gelir. Sabunun ilk yapıldığı yer Mardin’in Botan bölgesi olmakla beraber Siirt ile bütünleşmiştir.

Bıttım Sabunu Nedir?

Güneydoğu Anadolu bölgesine has bir ürün olup bölgede ‘’ Botan sabunu’’ veya bıttım sabunu olarak adlandırılmaktadır. En önemli özelliği, hiçbir katkı maddesi veya kimyasal katılmadan yabani fıstıktan yapılması ve tamamen el emeği bir ürün olmasıdır.“bıttım sabunu” (yabani fıstık) bıttım yağı ve Menengiç yağından elde edilmektedir.

Bıttım Sabunu Faydaları Nelerdir?

Tamamen doğal bir ürün olan bıttım sabunu, saç bakımı ve kepekler için oldukça faydalıdır. Bunun yanı sıra antiseptik özelliği sebebiyle birçok cilt hastalığında her yaştan kadın-erkek tarafından kullanılabilmektedir. Ergenlik sivilceleri, mantar hastalıkları, sedef, bacaklardaki varisler, aknelerin yok edilmesi gibi birçok cilt hastalığı bıttım sabununun düzenli ve sürekli şekilde kullanılmasıyla tedavi edilebilmektedir.

Bıttım Sabunu Nerede Üretilmektedir?

Hammaddesi yabani Siirt fıstığı olan bıttım genellikle Siirt ve civarında üretimi yapılmaktadır.

Bıttım Sabunu Günlük Hayatta Kullanılabilir Mi?

Genellikle banyoda veya duş esnasında kullanılsada çok rahat günlük hayatımızda el yüz yıkamaları içinde kullanılabilir.

Bıttım Sabunu Saç Çıkarır Mı?

Saç dökülmesini engellediği gibi var olan saçlarınızı güçlendirerek daha parlak ve hacim kazanmasını sağlar. Dökülen saçları geri getirmesi söz konusu değildir.

Bıttım Sabunu Sivilce ve Cilt İçin Kullanılabilir Mi?

Antiseptik mikrop öldürücü özelliği ile saç derisi olmak üzere birçok deri rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

Bıttım Sabunu Rengi ve Kokusu Nasıl Olmalıdır?

Doğal sabunlar genellikle neyden üretilirse o bitkinin kokusunu barındırmaktadırlar. Bıttım sabunu rengi ise koyu yeşildir.

Bıttım Sabunu Nerelerden Alınır?

Tüm aşamalarında yoğun insan emeği bulunan nadide bir organik üründür. Hiçbir katkı maddesi kullanılmadan üretilen doğal bıttım sabunu internet üzerinden verilen siparişlerle veya doğal ürünlerin satıldığı aktarlardan alınabilmektedir. Beklenilen etkinin kısa sürede elde edilmesi ise, ancak orijinal bıttım sabunu kullanımıyla mümkün olmaktadır. Bu sebeple siparişlerin yöresel tedarikçilerden yapılması oldukça önemlidir. Bıttım sabunu mardin’de botan sabunu olarak bilinmektedir. Türkiye’de fıstık diyarı olarak bilinen Antep fıstığı ve Siirt fıstıklarının yanı sıra yabani fıstık olarak bilinen bıttım meyvesi’nin en yoğun bulunduğu bölge olan Siirt yöresi ise Siirt bıttım sabunu‘na sahiplik yapmaktadır. Siirt bıttım sabunu yüksek ısıda kaynatılarak hazırlanmaktadır.

Bıttım Sabunu İşe Yarar Mı?

Bıttım sabununun en önemli özelliği içerisinde hiçbir katkı maddesi ve kimyasal olmamasıdır. Bu sebeple herhangi bir cilt sorununa yol açması söz konusu değildir. Son yılların en popüler organik ürünleri arasında ilk sıralarda yer alan sabun, saç ve ciltteki birçok sorunun kısa süre içerisinde onarılmasına önemli katkılar sağlamaktadır.

Bıttım Sabunu Zararları Nelerdir?

Siirt bıttım sabunun kesinlikle her hangi bir yan etkisi söz konusu değildir. Gönül rahatlığı ile bütün yaş gurupları kullanabilirler.